1 Aralık 2009 Salı

LİKYA YOLU (LYCIAN WAY) - 3. Etabı - KALKAN ile KAŞ Arası

Zirve Dağcılık Klübümüzün faaliyeti olan, Kalkan ile Kaş arasında ki, ışık ve efsaneler ülkesi Likya (Lycian Way) Yolu’nun 3.Etabına, 17-18 Nisan 2010 Tarihlerinde, sevgili dostum Doç.Dr.Adil ALPKOÇAK ile
katıldım. Sn. Adil Hoca, bu blog sayfayı hazırlayarak yazılarım ve resimlerim ile kafanızı ütülememe sebep olan kişinin taaa kendisidir. Kendisine birkez daha çok teşekkür ediyorum. Fethiye’den bay kahkahamız Sn.Yusuf ÇİLENGİR Bey’de bize katılınca ekibimiz tam oldu. 2 Günlük etkinlik süresince Kalkan, Bezirgan, Sarıbelen, Gökçeören, Phellos, Çukurbağ ve Kaş rotasında yaklaşık 55 Km. yürüyüş yaptık.
Faliyetin 1.Gününe(17.04.2010), Tlos Yakapark’ta muhteşim bir doğada, şırıl şırıl sular içinde, alabalıkları kedi gibi severek, gözleme ve çay ile kahvaltı yaparak başladık. Daha sonra antik dönemde her türlü sporun yapılabildiği, kaya-lahit mezarları ve stadyumu ile, çok güzel bir Likya kenti olan, Tlos Antik şehrini gezdik.

Saat 09.30 sıralarında Kalkan Kümbet’den, Bezirgan, Sarıbelen, Gökçeören etabını yürümeye başladık. Yaklaşık 5-6 saatlik çok rahat olmayan bir midibüs yolculuğu sonunda, kızgın güneş altında başlayan ve yaklaşık 25 Km. civarında süren 1.Gün faaliyeti bizlere oldukça sıkıntılı anlar yaşattı. Mümkünse bundan sonra ki etkinlikleri, gece 24.00’de yola çıkmak yerine, akşamüzeri 18.00 -19.00’da yola çıkacak gibi düzenlemeli. Böylece pansiyon veya çadırda dinlendikten sonra etkinliğe başlama imkanı doğar. Dinlenmiş zinde bir vücut ile yapılan bir faaliyet hem daha keyifli olur, hem de kaza, rahatsızlanma riskini en aza indirir. Likya 2. Etabı yürüyüşünde de, Likya 3. Etabı yürüyüşünde de, birinci günler biraz sıkıntılı, akşam dinlenmesinin ve duş’un ardından, 2 günler ise çok keyifli geçti.
Kalkan’dan Bezirgan Yaylasına kadar olan bölüm oldukça dik. Deniz seviyesinden yaklaşık 600-700 Metre kadar yükseliyor. Yükseldikçe Kalkan’ın ve önünde ki adaların yukarıdan manzarası ise çok güzel.
Bezirgan Yaylası tam bir dağ platosu. Dağların arasında çanak gibi. Karların erimesi yada yoğun yağmurlarda yaylanın göle dönmemesi için Romalılar döneminde açılan tahliye kanalı halen işine devam ediyor. Güzergahın bazı bölümleri çarşak. Bezirgan yaylasında bulunan bu bölgeye has tahıl ambarları, Karadeniz bölgesinde ki serenderler gibi dört ayak üzerinde değil. Toprağa yakın minik bir eve benziyor. İçinde ayrıca depo varmış ve çatısı üçgen şeklinde. Yaylada asırlık çınarların altında birkaç tane köşk var. Bizde bunlardan birinde öğle dinlenmesini yaptık. Yayla sakinleri bizleri çok sıcak bir şekilde karşıladılar. Mehmet Ali Ağabey bizlere çay, zeytin, domates, yufka ekmeği ikram etti. Saat 17.00 sıralarında Sn.Hüseyin DAĞLI’nın evinde otlu gözleme, ayran ve çay ilaç gibi geldi. Hüseyin Ağabey’i süper rehberimiz Sn. Zeki VAROL’un bizleri fırçaladığı (Large’lığımızdan ötürü) geniş düzlükte görmüştük. Hüseyin Ağabeyin eşi, oğlu, gelini ve torunu sımsıcak gülen gözleri ile bizler için ne yapacaklarını bilemediler. Bu güzel insanların hepsine çok teşekkür ediyorum. Gün sonunda Gül pansiyonun teras katında panoromik Kalkan manzarası eşliğinde dinlenmek çok güzeldi.
Faliyetin 2. Gününde(18.04.2010) Gökçeören, Phellos, Çukurbağ, Kaş etabını yürüdük. Yürüdüğümüz yol yaklaşık 30 Km. civarında olmasına rağmen, çam ve sandal ağaçları içinde, bazen dere kenarında, yemyeşil kırlar, çiçekli yollar ve kır çiçekleri kokuları arasında çok güzel bir yürüyüş oldu. Gökçeören ile Çukurbağ arasında ki etap gerçekten muhteşem. Çukurbağ köyünde ki dostlarımız Sn. Ayşe Hn. ve eşine yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Bu güzergahta bolca çeşme olması da sıcak havalarda .insanı çok rahatlatıyor.

Yürüyüşün sonuna doğru Kaş’ı, Meis ve diğer adaları, Uluburun batığının bulunduğu bölgeyi, Çukurbağ yarımadasını, Gökçeören Köyü’nün koca bir şehir haline gelmiş Gökseki Mah.’ni yukarıdan görmek tüm yorgunluğumuzu unutturdu. Gerçekten müthiş bir manzara. Kaş’a giden herkese yukarıdan bu manzarayı görmelerini özellikle tavsiye ederim.
Çukurbağ köyüne doğru gelirken, arkamızda yürüyen Sn. İsmail NEZİROĞLU, yanında ki arkadaşına özetle“Bizlerin böyle cennet yerleri görmesini sağlayan Zirve Dağcılıktan Allah razı olsun. Yoksa şimdi nerelerde olurduk.” diyordu. Kulak misafiri olduğum bu olay bana, bir şeylere vesile olmanın mutluluğunu, hazzını bir kez daha yaşattı. Ben de hem kendisine, hem de klübe gönüllü olarak emeği geçen herkese bir kez daha çok teşekkür ediyorum.

Günün sonunda Kalkan Akçagerme Beaçh plajında deniz sefası ise harikaydı. Tam şortumu giymeye giderken muhteşem rehberimiz Sn. Zeki Bey’in “Deniz sefası sadece 20 Dk.demesi” beni bu zevkten alıkoydu. Bende sadece ayaklarımı sokabildim. Kaputaj plajını arabadan seyrederek İzmir’e dönüşe başladık.

Bu etkinliğin sonunda ki lezzet durağımız ise, Muğla Ortaca’da bulunan Toprakana Restaurant. (0 252 2829385–Muğla Fethiye Çevre Yolu Üzeri–ORTACA–www.toprakanarestaurant.com) Ahşap kapalı mekanının ortasında kocaman bir soba gürül gürül yanıyor. Bahçesi ise ağaçlar, çiçekler, yapay dere ve etrafında ki portakal bahçeleri ile cenneti andırıyor. Burada hazırlanan tüm yemekler, kendi organik bahçelerinde doğal gübre ile beslenen sebze ve meyvelerden yapılıyormuş. Kendi bahçelerinde yetiştirdikleri Hicaz Narı’nın suyu ise gerçekten çok güzel. Hicaz Narı ekşisi ile tatlısı birbirine eşit mayhoş bir tada sahip. Yaklaşık 10 Saatte fırında pişen süt oğlağı veya süt kuzusu tandır ise muhteşem.(Por.18.00 TL.) Et kemikten kendiliğinden sıyrılıyor. Izgaralar 10 TL. Kabak tatlısı ise benim damak keyfime hitap etmedi.
Teke Yarımadası'nda yaklaşık 2500-3000 Yıllık ışık ve efsaneler ülkesi Likya uygarlığının yollarında bizleri aydınlatan, mükemmel rehberliği ve organizasyonu ile, rüya gibi iki gün geçirmemizi sağlayan Sn. Zeki VAROL’a birkez daha çok çok çok teşekkür ediyorum. Bu vesile ile yardım meleklerimiz Sn. Necdet(Neco) Bey ile Sn. Selahattin(Selo) Bey'lere de çok teşekkür ediyorum.
Sağlıkla kalın.
Ayhan YÖRÜK

Bu faaliyetin resimlerine bakmak isterseniz lütfen burayı tıklayınız.

2 yorum:

 1. Ayhan Bey,
  Ellerine saglik.
  -Adil

  YanıtlaSil
 2. SAYIN DOĞA TUTKUNU;
  DİLERİM...SENEYE BERABER YÜRÜRÜZ...
  http://www.dogaylabasbasa.blogspot.com/
  Görüşmek dileğiyle...

  YanıtlaSil