1 Aralık 2009 Salı

Yürüyerek KAPADOKYA(CAPPADOCIA) - IHLARA VADİSİ / SELİME

18.05.2012
Saat 10.00 Sıralarında toplam uzunluğu 14 Km. olan Ihlara Vadisi’ne, Ihlara Beldesi gişesinden giriş yaparak yürüyüşümüze başlıyoruz. Hasan Dağı’ndan püsküren bazalt ve andezit yoğunluklu lavların
soğumasıyla ortaya çıkan çatlak ve çökmelerin, Melendiz Çayı’nın bir sanatçı gibi işlemesi ile bugünkü halini alan Ihlara Vadisi, 
içinde en çok insan yaşayan dünyanın en büyük, uzunluk bakımından ise dünyanın en büyük ikinci kanyonuymuş. Kanyon boyunca 90 Derecelik kaya yamaçlarına oyulmuş sayısız barınak, mezar ve kilise bulunan Ihlara Vadisi, Ihlara Beldesi’nde başlayıp Selime Beldesi’nde son buluyor.
Melendiz Çayı, karların erimesiyle coşmuş. Şansımıza hava çok güzel, pırıl pırıl, güneşli. Ihlara Vadisi’nin doksan derece diklikte, en az 90-100 M’lik dimdik duvarları arasında, Melendiz Çayı’nın coşkun akan sularının kenarında, yemyeşil bir patikada yürümek kadar güzel ne olabilir.
Burada 10 Saatlik yolculuğun yorgunluğundan eser kalmıyor. Melendiz Çayı’nın kıyısında, Diker Aile Çay ve Gözleme Bahçesinde çay molası verdikten sonra, kiliseleri geze geze, dimdik duvarlara yapılan barınakları, mezarlıkları, güvercinlikleri seyrede seyrede, saat 13.20 Sıralarında Belisırma’ya varıyoruz.
Burası Melendiz Çayı’nın kıyılarına, üzerine konulmuş köşkler üzerinde yemek yenilen güzel bir yer. Öğle yemeğimizi burada yedikten sonra, saat 14.30’da tekrar yürüyüşe başlıyoruz. Rahat bir tempo ile yürüyüşümüze devam edip saat 16.00 Sıralarında Ihlara Vadisi’ni bitirip Selime Beldesi’ne varıyoruz.
Kapadokya’daki dini kuruluşların en büyüklerinden Selime Manastırı ile Selime Sultan Türbesi’ni gezdikten sonra Ihlara Vadisi yürüyüşünü saat 17.00 Sıralarında tamamlayıp araba ile Güzelyurt’a hareket ediyoruz.
Ihlara Vadisi resimlerini görmek için lütfen burayı tıklayınız.

NOT: 14 Km.’lik Ihlara Vadisi, Ihlara Beldesi gişesinden giriş yapıldığında hep yumuşak bir iniş ve genelde düz şeklinde devam ettiği için bence herkes yürüyebilir. Belisırma gişesinden giriş yapılırsa, yumuşak da olsa genelde çıkış yapılacağı için daha zorlu olabilir.

1 yorum:

  1. Bloğunuz bilgiler çok hoşumuza gitti. No follow blog çalşmalarınızda kolaylık diler.

    YanıtlaSil