1 Aralık 2009 Salı

Yürüyerek KAPADOKYA(CAPPADOCIA) - DERİNKUYU / NARLI(ACI) GÖL

NARLI(ACI) GÖL - 19.05.2012
19 Mayıs 2012 Cumartesi sabahı müthiş bir kuş cıvıltısı ile sat 06.00 Sularında uyanıyoruz. 07.00’de aldığımız kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak 07.30 Sıralarında kreter gölü olan Narlı Göl(Acıgöl)’e
varıyoruz. 
Derinliği yer yer 65-70 Metreyi bulan Nar Gölü’nde, 10 Dakika kadar kalıp birkaç kare fotoğraf çektikten sonra, saat 08.00 Sıralarında Derinkuyu kasabasına ulaşıyoruz.

DERİNKUYU – 19.05.2012
Kapadokya’nın en ilginç zenginliklerinden olan yeraltı şehirleri, yumuşak tüfün oyulmasıyla oluşturulmuş. Yeraltı şehirlerinin yapılış amacı, daha çok tehlike anında halkın geçici olarak sığınmasını sağlamakmış. 
Yeraltı şehirleri, hemen hemen her evle gizli geçitlerle bağlantılıymış. 8 Katı olan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde, oturma birimleri, ahır, erzak depoları, kiliseler, şırahaneler, öğütme taşları, havalandırma delikleri, katlar arasında haberleşmeyi sağlayacak sistem ve savunma amaçlı sürgü taşları bulunmakta.
Saat 08.40 Sıralarında Derinkuyu Yeraltı Şehri gezimizi bitirerek, Ortodoks Kilisesi Aziz Theodoros Trion’a  geçiyoruz. Küçük anlatıcılardan buranın öyküsünü dinledikten sonra, Derinkuyu İlçesi’nin yetiştirmiş olduğu ünlü Heykeltraş Hakkı Atamulu'nun adının verildiği Kültür Parkına gidiyoruz.
Oradan da Hakkı Atamulu’nun eseri olan, 1971’ de başlayıp 1989’da biten modern Park Camii’ne geçiyoruz. Üçgen şeklinde inşa edilen minarenin ucuna bakıldığında, bulutlar hareket edince, insanın başı dönüyor, minare yıkılacakmış gibi oluyor.

Narlı(Acı) Göl ile Derinkuyu resimlerini görmek için lütfen burayı tıklayınız.

NOT: Bence, Kapadokya’da yeraltı şehirleri ile Göreme Açık Hava Müzesi sabahın erken saatlerinde gezilmeli. Saat 10.00’dan sonraya kalındığında aşırı kalabalıktan, daracık yeraltı koridorlarında ile küçücük kiliselerde  gezmek, nefes almak çok zor olabilir. Bizler buraları gezip çıktıktan sonra 10’ar otobüslük kafileler geldi.

1 yorum:

  1. Degerli blog yöneticisi sitenizdeki paylaşımlardan çok etkilendik dell laptop servisleri firmamız çalışmalarınızda başarılar diler.

    YanıtlaSil