25 Nisan 2013 Perşembe

MERSİN / ERDEMLİ-SİLİFKE Bölgesi

4-)  KANLI DİVANE (Kanitelleis) – Erdemli-Silifke/MERSİN – 21.04.2013

Doğal bir obruğun çevresinde büyümüş kutsal bir yerleşim alanı. Olba Krallığı sınırları içinde bulunan, Helenistik dönemde inşa edilen yapıların görkemi ve fonksiyonları, din adamları ile ilişkili Helenistik bir kulenin
yapılması, Hıristiyanlık döneminde inşa edilmiş 4 Adet kilisenin varlığı, Antik Dönem’de obruğa kutsal bir anlam yüklenmesinin ve oldukça önemli dinsel bir merkez olduğunun göstergeleri. Mersin’e 37 Km. uzaklıkta Erdemli-Silifke karayolunun 3. Km. kuzeyinde bulunmakta.

Kanlı Divane(Kanitelleis) FOTOĞRAFLAR’ını görmek için lütfen burayı tıklayınız.
Kanlı Divane(Kanitelleis) VİDEO’sunu görmek için lütfen burayı tıklayınız.

5-)  AYAŞ(Elaiussa Sebaste)–PAŞA TÜRBESİ – Erdemli-Silifke/MERSİN – 21.04.2013

Elaiussa Sebaste, antik çağlarda uzun bir yarım ada olan, bugün dolmuş ufak limanı koruyan stratejik bir liman şehirmiş. Antik şehir limanın gerisinde yer alıyor ve karşısına ufak bir ada bulunuyormuş. Bu ada bugün kara ile birleşmiş ve yarımada haline gelmiş. Mersin’e 55 Km. Erdemli Silifke karayolu üzerinde Ayaş Köyü yakınlarında bulunmakta.
Paşa Türbesi kitabesinden, Selçuklulardan Aktaşoğlu Sinan Bey’e ait olduğu anlaşılmış. 1.220 Yılında kaba kesme taştan düzgün bir planı olmadan yapılmış. Mersin’e 56 Km. uzaklıkta Erdemli Silifke karayolu üzerinde bulunmakta.

Ayaş(Elaiussa Sebaste) ve Paşa Türbesi FOTOĞRAFLAR’ını görmek için lütfen burayı tıklayınız.

6-)  KIZ KALESİ (Korykos) – Silifke/MERSİN – 21.04.2013

Kızkalesi, Korykos antik şehrini denizden gelecek saldırılara karşı korumak için kentin tam karşısında kıyıdan 200 M. Açıkta ki küçük bir adacığın üzerinde bulunuyor. Mersin’e 60 Km. uzaklıkta Erdemli Silifke karayolu üzerinde bulunmakta.

Kız Kalesi(Korykos) FOTOĞRAFLAR’ını görmek için lütfen burayı tıklayınız.
Kız Kalesi(Korykos) VİDEO’sunu görmek için lütfen burayı tıklayınız.

7-)  ADAM KAYALAR(Roman Reliefs) – Silifke/MERSİN – 21.04.2013

İÖ 3. Yüzyıla tarihlenen, Ihlara Vadisi benzeri, alabildiğine çıplak kanyon ve dik uçurumlardaki yüksek duvarlara kazınmış Adam Kaya kabartmaları, bana göre Dağlık Kilikya’nın en güzel bölümlerinden birisi. Vadi tabanında ki Şeytan Deresi’nde su yoktu. 
10 Ayrı kompozisyonda 11 Erkek, 4 Kadın, 2 Çocuk, 1 Dağ Keçisi ve 1 Köpek figürü bulunmakta.  Mersin’e 60 Km. uzaklıkta Erdemli Silifke karayolu üzerinde ki Kız Kalesi’nden(Korykos) 10 Km.’lik asfalt yol ile ulaşılıyor.
Adam Kayalar’ın girişi Kelebekler Vadisi girişi gibi dik ve uçurum. Dağcılık bilgisi olmayanların vadiye girmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bence korkuluk, duvarlara çakılacak tutamaç, ip gibi emniyet tedbirleri alınmadan normal vatandaşların vadiye alınmaması gerekir. Özellikle yağmurlu havalarda kayaların kayganlığı artacağı için risk daha da artabilir.
Adam Kaya FOTOĞRAFLAR’ını görmek için lütfen burayı tıklayınız.
Adam Kaya VİDEO’sunu görmek için lütfen burayı tıklayınız.

8-) CENNET ÇÖKÜĞÜ(The Chasm of Heaven)

Cennet olarak adlandırılan obruğa 455 Basamakla inilebilmektedir. (Hafize Hanım ile ikimiz öğleden sonra Tarsus tarafını gezebilmek için, 455 Basamağı 10 Dakika da indik, 20 Dakika da çıktık. Kendimize
maşallah.) Genişlik 200, derinlik 70 M. civarında. Dibe yakın noktada MS 5. Ya da 6. yy. da yapıldığı düşünülen şapel bulunmakta. Obruğun dibinde ki küçük akarsu ise Narlıkuyu’dan denize karışmaktaymış. Bu yüzden Narlıkuyu’da deniz çok soğukmuş. 

CEHENNEM ÇUKURU(The Pit of Hell)

Son derece sarp olan Cehennem Çukuru’nun çapı 30, derinliği ise 120 M. civarında. Ürkütücü derinliği, dik duvarlarından dolayı etrafı demir parmaklıklarla çevrelenmiş ve çukura inilememekte. Mitolojiye göre, tanrılar 
tanrısı Zeus, yüz başlı alev püskürten dev bir ejderha olan Typhon’u yenip Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek gizlemeden önce buraya hapsetmiş. Kim bilir belki de bu yüzden buraya Cehennem adı verilmiştir.

 NARLIKUYU ASTIM(DİLEK) MAĞARASI–Narlıkuyu/MERSİN-21.04.2013

Yaklaşık 20-25 M.’lik helezon(yuvarlak-spiral) demir merdivenle inilen, dev sarkıt ve dikitlerle süslü mağaranın içi ışıklandırılmış. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 M.’yi bulan galerilerin nem oranı yazın % 85, kışın % 95, sıcaklık ortalaması ise 15 Derece civarındaymış. Yüksek nem oranının astım hastalarına iyi 
geldiğine inanılması, içinde dilek tutulması sebepleriyle Astım-Dilek Mağarası denilmekteymiş.
Cennet-Cehennem ve Narlıkuyu Astım(Dilek) Mağarası, Mersin’e 68 Km. uzaklıkta. Erdemli Silifke karayolu üzerinde ki Narlıkuyu Beldesi’nden 2 Km.’lik asfalt yol ile ulaşılıyor. 

Cennet-Cehennem ve Narlıkuyu Astım(Dilek) Mağarası FOTOĞRAFLAR’ını görmek için lütfen burayı tıklayınız.
Cennet-Cehennem ve Narlıkuyu Astım(Dilek) Mağarası VİDEO’sunu görmek için lütfen burayı tıklayınız.

9-)  ÜÇ GÜZELLER MOZAİĞİ((The Mozaic of Three Graces)–NARLIKUYU(Cennet Bahçesi-Garden of Eden)/MERSİN–21.04.2013

İÖ 4. Yüzyılın sonlarına tarihlenen Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia’yı çıplak dans ederken betimleyen mozaik, eski bir hamamın tabanında bulunmuş. Cennet Çöküğü’nün dibinde ki mağarada antik 
çağlarda suyunun kutsallığına inanılan yeraltı deresinin denize kavuştuğu yerde kurulan Narlıkuyu beldesi, denizin içindeki masalara servis yapan balık lokantalarıyla ünlü. Kesinlikle burada yemek molası 
verilmeli. Bizler Tarsus’u gezebilmek için bu güzel beldede balık yiyememenin üzüntüsünü yaşadık.  Mersin’e 68 Km. uzaklıkta Erdemli Silifke karayolu üzerinde bulunmakta.

Üç Güzeller Mozaiği ile Narlıkuyu FOTOĞRAFLAR’ını görmek için lütfen burayı tıklayınız.
Üç Güzeller Mozaiği ile Narlıkuyu VİDEO’sunu görmek için lütfen burayı tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme