1 Aralık 2009 Salı

SU UÇAN ŞELALESİ - Çukurköy-Menemen/İZMİR

Bu Pazar (07.03.2010) son yağmurlar ile ne kadar coştuğunu görmek için, Çukurköy Su Uçan Şelalesi’ne gittik. Şelale’den dökülen su tahmin ettiğimden daha azdı. Geçmiş yıllarda daha fazlasını görmüştüm.
Güzelhisar Barajı ise tam dolu.
Çukurköy’ün şenlik alanı ve pompa istasyonu civarından doğan İbrim Deresi, şelaleye kadar kaynaklardan ve vadilerden gelen sular ile çoğalarak, yaklaşık 30 Metre yüksekten düşüyor. Buradan devam ederek Güzelhisar barajını besliyor.

Suuçan Şelalesi, Manisa, Aliağa ve Menemen arasında kalan bölgede yer alıyor. Bu durum, kendisine sahiplenecekler arasında yetki karmaşası oluşturuyor.
Aliağa Şelalesi, Menemen Şelalesi, Türkmen Köyü Şelalesi, Çukurköy Şelalesi, Turgutlar Şelalesi, Şavlak gibi bir çok isimle anılan şelaleye ilk Su Uçan Şelalesi adını, şelalenin yakınında ki tepenin Su Uçan Tepesi ismiyle bilinmesi sebebiyle, bundan esinlenen Sn.Zafer GÜRHAN dostumuz, İdadik Dergisini Nisan 2000 Tarihli 5 sayısında kullanıyor. Böylece bu güzel şelalenin isim babası Sn. Zafer GÜRHAN Bey oluyor. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen bakınız: http://www.sinasiyuksel.com/blog/?p=496

Şelaleye Aliağa`nın Karakuzu, Menemen`in Çukurköy, Turgutlar ve Bozalan Köyleri ile Manisa`nın Türkmen Köyü`nden yürüyerek ulaşılabiliyor.

09.05.2010 Tarihinde gerçekleştirdiğimiz faaliyetin fotoğraflarını görmek için lütfen burayı tıklayınız.

Sevgili İlayda kızımızın Anneler Günü şiirini okuduğu videoyu görmek için lütfen burayı tıklayınız. (Facebook Ayhan YÖRÜK Videoları)

07.03.2010 ve daha önceki yıllara ait, İzmir çevresinin en yüksekten dökülen ve en güzel şelalesi olan Su Uçan Şelalesi fotoğraflarını görmek için lütfen burayı tıklayınız.

24.03.2013 Tarihinde İdadik'ten Sn.Yusuf GENÇ ile gittiğimiz Su Uçan Şelalesi fotoğraflarını görmek için lütfen burayı tıklayınız.

24.03.2013 Tarihinde hazırladığım Su Uçan Şelalesi VİDEO'sunu izlemek için lütfen burayı tıklayınız.

19.08.2013 Tarihinde Sn.Mete ARIKAN ve Şinasi YÜKSEL Ağabeyler ile gittiğimiz Su Uçan Şelalesi fotoğraflarını görmek için lütfen burayı tıklayınız.

6 yorum:

 1. Birçok kere Suuçuran şelalesine gittim ama bu kadar su hiç görmemiştim orada. Güzel bir yürüyüş yapmışsınız.
  Çağlar
  http://caglar.ca

  YanıtlaSil
 2. Ben çukurköyden OSMAN ATICI sizinle kayapınar çeşmeside tanışmıştık çekmiş olduğunuz fotoğrağrafları izledik çok güzel bir albüm olmuş köylerimizi çok iyi tanıtmışsınız,tanıtıyorsunuz.Bu gezilerinizin devamını diler,emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür eder saygılarımı sunarım.Tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın.

  YanıtlaSil
 3. selamünaleyküm kardeşim ben gittim fotoğrafta göründüğü gibi değil

  YanıtlaSil
 4. Ayhan bey merhabalar şelale civarında kamp yapılabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şelale'nin üst tarafında da, alt tarafında da kamp yapılabilir. Mevsim itibariyle şu an şelale'de su az olabilir. Çeşme olmadığı için içme suyu götürmek gerekir. Şelale suyu Çukurköy'de yapılan yoğun tarım ve hayvancılık faaliyetleri sebebeiyle içilmemesi sağlıklı olur.

   Sil