1 Aralık 2009 Salı

ÇUKURKÖY ANTİK(DEVECİ) YOLU - MENEMEN/İZMİR


28.11.2012 Çarşamba günü sevgili Vahit GÜLYÜZ Ağabey ile 1963’lü yıllara kadar kullanıldığını düşündüğüm taş döşeli eski yolu (Antik Yol) yürüyerek Çukurköy’e gittik. Büyük bölümü hala sapasağlam
duran yol, bazı bölümlerde birbirini kesiyor, bazen de yan yana 
devam ediyor. Maalesef Antik Yol ile ilgili, ne Menemen Kaymakamlığı ne de Menemen Belediyesi internet sayfalarında bir bilgi bulamadım. Köylülerin anlattıkları ise birbirinden çok farklı. 1950’li yıllarda Başbakan Menderes'in arabası için eski yolun yeniden düzenlendiğini söyleyen de var, yok canım öyle şey; vali, kaymakam, sağlık memurları için yapıldı diyen de var. Daha eski dönemler için ise bir 
bilgileri yok. Sadece çok eski diyorlar. Tahminimce eski yol, taş yapısına göre çok eski dönemlere ait olmalı. Çünkü büyük taşlar işlenmeden düzgün bir şekilde yerleştirilmiş. Bu yolda deve, katır ya da at kervanlarını hayal etmek hiç zor değil. Antik dönemlerde bu yol, İzmir, Bergama ve Manisa arasında kullanılmış olabilir. 
1950 Yıllarda onarılıp 1963’lü yıllara kadar kullanılan taş döşeli yol ise, arnavut kaldırımı nizamında doğal taşlar işlenerek yapılmış. Yolun genişliği 2-3 Metre civarında değişiyor. Yol üzerinde ki eski büyük 
geniş taşlardan yapılma küçük köprü yıkılmasın diye üzerine 1963 Yılında beton dökülmüş. Taşlar demir ile birbirine bağlanmış. Bu yolda at arabaları, cipler eski kamyonlar çok rahat çalışabilir.
Her iki yolun bazı kesimlerini de tahrip eden 3. Yol ise daha sonraki yıllarda önce şose olarak yapılmış. Sonra üzeri zift ve kırma taş ile kaplanmış. 2011-2012 Yıllarında ise Dumanlı Dağa inşa edilecek rüzgar gülleri için genişletilip beton asfalt hale getirilmiş.
Wikipedia.org sitesine göre, köy merkezinde yer alan tarihi caminin onarım yılı 1168. Yerli yörüklerden oluşan Çukurköy, 850 M. yüksekliği ile yörenin en eski ve en yüksek yerleşim yerlerinden biri. 
Dağların ortasında çok güzel bir plato olan Çukurköy’e gelince neden Çukurköy dendiği çok kolay anlaşılıyor. Çünkü dağların ortasında çukur alana kurulmuş tam bir yayla köyü.
Antik yoldan da, yeni yoldan da Menemen Ovası’nı, Gediz Irmağını seyretmek çok büyük bir keyif. Hoş bu sefer hava kirliliği ve pustan biz pek bir şey göremedik ama açık havalarda insana sanki uçaktan seyreder gibi bir duygu yaratıyor.
Sevgili Vahit Ağabey ile gidiş dönüş toplam 20 Km. civarında ki antik yolda ki yürüyüşümüz sabah 09.30 Sularında başladı. Yavaş bir tempo ile sindire sindire 12.30 Sıralarında Çukurköy’in girişinde ki çeşmeye ulaştık. 1 Saat kadar moladan sonra 13.30’da dönüşe geçip 15.30 Sularında Haykıran Köyüne gelerek 
yürüyüşümüzü bitirdik. Benimle Çukurköy’ün antik taşlı yollarında yürüyerek bir hayalimin gerçekleşmesine vesile olan sevgili Vahit Ağabey’e çok teşekkür ediyorum.
Sağlıkla kalın.
Ayhan YÖRÜK

Çukurköy Antik Yolu fotoğraflarını görmek için lütfen burayı tıklayınız.


Zirve Dağcılık İzmir Şb.'nin 16.11.2014 Pazar günü etkinliği olan Hatundere'den Dumanlıdağ'a, sevgili ağabeyimiz Vahit GÜLYÜZ'ün mükemmel rehberliğinde, taş döşeli eski patikalarda(Antik Yol-Deveci Yolu) çok güzel bir yürüyüş yaptık. Çınarın yanında öğle molası esnasında Vahit Ağabey ile taş döşeli eski patikadan devam ederek Çukurköy'ün yakınına kadar gittik. Böylece Vahit Ağabey ile 28.11.2012 Tarihinde Haykıran Köyü'nden Çukurköy'e kadar yürüdüğümüz eski taş yolun, Hatundere Çukurköy bağlantısını görmüş olduk. Dumanlı Dağ'ın eteklerinden, Gediz tarafından doldurulmamış Menemen Ovası'nın, deniz olduğu zamanları hayal ederken, deve kervanlarının yürüdüğü taş döşeli yollarda yürümek büyük bir keyifti. Vahit GÜLYÜZ Ağabey ile sevgili Hafize YİĞİT'e çok teşekkür ediyorum.

16.11.2014 Etkinliği fotoğraflarını görmek için lütfen burayı tıklayınız.

16.11.2014 Etkinliği videosunu görmek için lütfen burayı tıklayınız.


1 yorum:

  1. Çolpan Asena AYANOĞLU

    Dün akşamki seminerde Menemen Çukurköy’deki tarihi yol fotoğraflarınızın çıktısını Şükrü Tül’e gösterdim. Bu yol antik çağdan değilmiş. 16ncı-17nci yüzyıl arasında, ticaret için develerle mal taşıyan Türkmen deveciler yapmış. Develerin kolay yürümesi için onların tabanlarına uygun olarak yapılmış. Bu bilgiyle bence bloğunuzda Çukurköy Antik Yolu yerine Çukurköy'de Deveci Yolu demek daha doğru olur.
    12.12.2012 16:48

    YanıtlaSil