1 Aralık 2009 Salı

ANKARA-ZİRVE 10.YIL KUTLAMALARI-Muzaffer Erol GEZ

06-07 Kasım 2010 Tarihlerinde, Klübümüz Zirve Dağcılı'ğın 10. Yıl kutlamaları için birkez daha Ankara'daydım. Anıtkabirde'ki coşkuyu görünce içime bir ferahlık geldi. Kadın-erkek, yaşlı-genç herkesimden insanımız, bizim gibi Ata'mıza koşmuş. Öyleki zor yürüyen yaşlılardan, sanki tarlasını bırakıp gelmiş anadolu insanlarımıza kadar, izine çıkmış askerlerden öğrencilere kadar herkes Anıtkabir'i doldurmuş.
Anıtkabirde ki törenimiz 06 Kasım 2010 Cumartesi sabahı saat 09.00 Sıralarında başladı. Onursal Başkanımız Orhan KOZAN'ın, Ata'mızın Mozolesi'ne çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunduk. Ardından Misak-ı Milli Kulesi'nde ki Anıt Şeref Defterine Sn. Orhan KOZAN yazısını yazdı. 
Sn.Genel Başkanımız Hafize YİĞİT'de okudu. 41 zirveden topladığımız taş ve toprak torbalarını yetkili subaya teslim ettik. Daha sonra toplu olarak Müze gezildi. Anıtkabir'de ki tören ve gezimiz saat 12.00 Sıralarında bitti.
2005 Yılında 3.000 Metre üzeri 32 dağda 104 dağcı ile gerçekleştirdiğimiz 30 Ağustos zaferinin 83. Yılı kutlamaları etkinliği sonunda da, Anıtkabir'e, Ata'mıza gelmiştik. Faaliyetlerimizi 2.Kez Anıtkabir ile taçlandırmak çok güzeldi. Çok anlamlıydı.
Öğleden sonra isteyenler koordinasyon toplantısına geçti, istemeyenler de Ankara'nın altını üstünü getirdi. Ankara'yı seven ve uzun zamandır buraya gelememiş biri olarak, eşim ile birlikte, Kızılay'ı, Sakarya Cad.'ni, Karanfil Sok'ı, Necati Bey Cad. şöyle bir dolaştıktan sonra Kuğulu Park'a gittik. 
Dondurmalı irmik helvası yiyip çay içtikten sonra, Ankara'da yapılacak en güzel şeylerden biri olan Kuğulu'dan Kızılay'a kadar yürüdük.
Daha sonra Bahçelievler'de ki Milli Kütüphane yakınlarında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın arkasında bulunan Tedaş Misafirevi'ne (0 312 2125147–2126915) gittik. Burası herkese açık gayet temiz güzel bir tesis. Ayrıca merkeze yakın olması da büyük avantaj. Fiyatları da uygun.(Kamu 26.00 TL. - Kamu dışı 33.00 Tl. - Tabldot yemek: 06.00 TL.)
Akşam Tandoğan'da bulunan Barcelo Altınel Otel'de ki akşam yemeği'nde, sevgili Satı Hanımın, Zirve Dağcılığı kuma olarak üzerine aldığı nikah tazeleme törenini, çok hoş oldu. Ardından, dağcılık alanında yaptıkları çalışmalar ile iz bırakmış 10 Ayrı branşta, 10 Ayrı kişi ve kuruma, Dağcılığın Zirve Ödülleri verildi. 
Ben de kendilerini tüm kalbimle tebrik ediyorum. Özellikle ülkemizde ki dağcılığın oluşmasında ki temel taşlardan biri olan Sn.Muzaffer Erol GEZ babaya çok teşekkür ediyorum. Ödül alanların isimlerini yazının altında bulabilirsiniz.
07 Kasım 2010 Pazar günü Ankara Şb.Bşk.'lığımız, bizleri Hamaönü mevkiine kahvaltıya götürdü. Bu mevkiinin eski halini bilen biri olarak haydi hayırlısı dedim. Fakat oraya varınca, gördüklerime inanmakta zorlandım. Bir zamanların Polis'in bile girmeye çekindiği, her türlü karanlık işlerin merkezi Hamamönü gitmiş, yerine Ankara evlerinin tüm güzelliklerinin meydana çıktığı bir Safranbolu, Beypazarı, Mudurnu vb. gelmiş. 
Her yer yemyeşil tertemiz çiçek bahçesi. Birbirinden güzel eski Ankara sokaklarında, kafeler, pastahaneler, lokantalar. Liva(Lazca da rüzgarda uçuşan kar tozları) Pastahanesi'nde(0 312 2121742) yaptığımız güzel bir kahvaltıdan sonra, önce Mehmet Akif Ersoy Müze evini gezdik. Daha sonra çok güzel yenilenmiş Ankara evlerinin aralarında, eski Ankara sokaklarında dolaşarak, Ankara Kalesi'ni fethettik. Yalnız Ankara Kalesi'nin içinde ki araç trafiği bu güzelliklere yakışmıyor. Daracık kale sokak aralarına araçların girişini, bir an önce kaldırmak gerekiyor. Bu etkinliğimizi, Saat 13.00 Sıralarında bitirerek İzmir'e hareket ettik.
Bu vesile ile, Hamamönü mevkiini Ankara'nın gezilmesi ve görülmesi gereken en güzel yerlerden biri haline gelmesini düşünen, koordine eden, parasal imkan sağlayan, çalışan ve emeği geçen herkese çok çok çok teşekkür ediyorum. Demek ki istenilirse yapılabiliyormuş.
Sn.Canan Hanım'a, Sn. Ziya Bey'e, Sn. Abdullah Bey'e ve Sn. Osman Bey nezdinde tüm Ankaralı Zirvelilere çok çok teşekkür ediyorum. Bizleri çok iyi ağırladılar.

08 Kasım 2010 Pazartesi akşamı, Dağcılığın Zirve Ödüllerinde ‘’ Yaşayan Efsane Dağcı’’ ünvani ile ödül alan sevgili Muzaffer Erol Gez Hocamızın, Dağcılığın gecmisine iliskin sunumu gerçekten çok güzeldi. Hiçbir teknik malzeme olmadan yaptıkları, hele krampon yerine at nalı kullanarak dağlara çıkmaları inanılmazdı. Onu izleyip dinledikten sonra bizim yaptığımızın ne kadar sosyatik bir faaliyet olduğunu düşündüm. Bence tüm Şubeler bu efsane ismi dinlemeli, tecrübelerinden yararlanmalı.
1934 yılında Malatya’da doğan Muzaffer Erol Gez, dağcılığa, 1952 yılında askerlik görevini yaptığı Kayseri’de, Erciyes Dağı'na zirve yaparak başlamış. 1952’den sonra 95’in üzerinde Erciyes tırmanışı yapmıstır. Munzur’un bütün zirvelerine çıkmıs, 1960’larda Cilo'larda tırmanış eğitimleri yapmıs, yaptırmıştır. İlki 1959 Yılında olmak üzere 27 Defa Agrı Dağı'nda zirve yapmış, hatta Ağrı’nın zirvesinde 3 Gün gecirerek inanılması güç girisimlere imza atmıştır. Böyle bir efsaneyi tanıma ve onunla birlikte olma fırsatı yaratan sevgili Zirve yönetimine çok teşekkür ederim.
Sağlıkla kalın.

Ayhan YÖRÜK


Bu etkinliğin resimlerini görmek için lütfen burayı tıklayınız.

Nostalji Görmek İsteyenlere:

2005 Yılında, 30 Ağustos'un 83 Yıl dönümünde (30.08.2005), aynı anda 30 Ad. 3.000 M.üstü dağa, 83 Dağcı ile çıkma faaliyetimizi, 32 Dağ ve 104 Dağcı ile gerçekleştirip, şehitlerimizi zirvelerde saygı duruşları ile andığımız, daha sonra da zirvelerden aldığımız taş ve toprak parçaları ile, 10 Eylül 2005 Sabahı Anıtkabir'i topluca ziyaret edip saygı duruşunda bulunduğumuz etkinliğin video görüntülerini görmek için lütfen burayı tıklayınız.

 2005 Yılında gerçekleştirdiğim Ağrı tırmanışı, Doğu Beyazıt  ile Anıtkabir törenleri resimlerini görmek için lütfen burayı tıklayınız.


10. YIL DAĞCILIĞIN ZİRVE ÖDÜLLERİ

 1. Spor Tırmanis - DOGAN PALUT
 2. Takım Tirmanisi - ODTU - EVEREST TAKIMI ( Serhan Pocan, Burcak Ozoglu Pocan, Bora Mavis, Eylem Elif Mavis, Haldun Ulkenli, Meltem Colak Ozmine, Mustafa Cihan, Serkan Girgin, Soner Buyukatalay, Suna Yilmaz )
 3. Bireysel Tirmanis - TUNC FINDIK
 4. Teknik Tirmanis - MUSTAFA YESILDAL - AYKUT TUREM
 5. Arama Kurtama  – AKUT – NASUH MAHRUKI
 6. Kas Gucu ile Devrialem Projesi ile  - ERDEN ERUC
 7. Dag Edebiyati - HALDUN AYDINGUN
 8. Dagcilik Bilimsel Calismalari - GIYASETTIN DEMIRHAN
 9. Yasayan Efsane Dagci - MUZAFFER EROL GEZ
 10. Ayrica, Efsane Reis - Merhum BOZKURT ERGOR
 
Doğa Sporlarına katkilari nedeni ile GUVEN ISLAMOGLU
Doga Belgeselleri ile COSKUN ARAL
Televizyon dalında -  IZ TV
 
Klübumuzun en teknik tirmanisi - KHAN TENGRI EKIBI ( Hasan Huseyin Bogaz, Ibrahim Akcay, Burak Gurer )

1 yorum:

 1. Şinasi Yüksel16 Kasım 2010 13:51

  Sevgili Ayhan, ellerine sağlık; gene güzel bir derleme yapmışsın: Anıtkabir, Ankara Hamamönü ve Kavaklıdere, Ödül Töreni ve M.E.Gez Sunumu. Bence bir tek eksiklik Tören yeri ve fotoğrafı çeken yerine (veya birlikte) ödülü kazananlar fotoğrafların altına yazılırsa daha iyi olacak. Zira karışıklık oluyor. Örneğin ödül kazanan Eren Eruç'un ödülünü babası İdadik'li sevgili abimiz Cemal Ergun Eruç almış. Selamlar, sevgiler..

  YanıtlaSil